Werbena w przydomowym ogródku

Werbena jest to roślina, którą można zasadzić w doniczce, na tarasie i w ogrodzie. Piękne kwiaty tej rośliny zdobią idealnie balkon i werandę. Werbena pochodzi z Europy, Ameryki Południowej oraz Ameryki Północnej. Można ją spotkać w gatunkach dwuletnich bądź w bylinach. Najczęściej pędy tej rośliny są charakterystycznie pokryte włoskami. Z kolei liście posiadają podłużny, nieco karbowany kształt. 

Charakterystyka werbeny

Werbena posiada drobne kwiaty w różnych barwach. W zależności od konkretnej odmiany, kwiaty te mogą przybierać barwę niebieską, białą, różową bądź fioletową. Spotykane są także kwiaty w kolorystyce czerwieni. Warto zauważyć, że werbena często nie posiada jednolitych kwiatów. Posiadają one charakterystyczne plamki i kreski w innym kolorze, które dodają uroku tej roślinie. W niektórych odmianach łodygi mogą być wzniesione do góry. Wówczas, osiągają one wysokość około 20 lub 30 centymetrów. W innych odmianach można spotkać się ze zwisającymi pędami. Wspomniane pędy zwisają na długość około 50 centymetrów. Czas kwitnięcia werbeny przypada na miesiąc lipiec. Kwitnie ona aż do późnej jesieni.

Sadzenie werbeny w ogrodzie

Sadzenie tej rośliny w ogrodzie nie jest skomplikowane. Dobrze sprawdza się tu rozsada. Nasionka tej rośliny można już wysiewać w lutym oraz w marcu, na przykład w szklarni. Po wykiełkowaniu rośliny, następuje proces pikowania. Po około 3 tygodniach, można przyciąć wierzchołki poszczególnych pędów, po to, aby pobudzić roślinę do rozrostu. Roślina ta lubi optymalne nasłonecznienie. Lubi ona rosnąć w miejscach, które są osłonięte od wiatru.

Uprawa rośliny na balkonie

Sadzenie tej rośliny na balkonie odbywa się podobnie. Natomiast rozsadę przygotowuje się poprzez wysiewanie nasiona do skrzynek. Tak przygotowaną rozsadę można postawić na parapecie, aby zapewnić sadzonce dobry dopływ światła. Mniej więcej w drugiej połowie maja, można zasadzić werbenę na stałe w rozsadzie. Rośliny te lubią żyzne oraz zasobne w składniki mineralne gleby. Werbena natomiast nie lubi przymrozków.